Sokan még mindig úgy tekintenek az Instagramra, mint egy olyan platformra, ahol fiatalok szelfiket, cuki kutyás videókat, vagy éppen #mutimiteszel hashtag alatt, guszta étel fotókat osztanak meg egymással. Ám a szelfiken túl az Insta olyan üzleti lehetőségeket is tartalmaz, melyeket nem érdemes kihagyni! Olvasd el blogbejegyzésünket és hangolódj rá az Insta contentre!
A szelfiken túl
A Facebook mellett, az Instagram 2010. októberi debütálása óta töretlen népszerűségnek örvendő közösségi média platformmá forrta ki magát az elmúlt 10 évben. Míg a kezdetekben az Instagram személyes felhasználásra, barátok, ismerősök követésére volt csupán alkalmas, addig mára már a napi 500 milliós felhasználótáborral rendelklező applikáció népszerűsége miatt világszerte a tartalomkészítők és a márkák számára jelentős jövedelemforrássá vált. Sőt mi több, sokan az alkalmazást egyedüli bevételi forrásként használják.
Felmerült benned a kérdés, hogy miért és hogyan?
A válasz igazán egyszerű, mert kevés ráfordítással, jó tartalom stratégiával, valamint határtalan kreativitással hatalmas tömeghez juthatsz el, ha ügyesen csinálod! A következőkben pontokba szedve mutatjuk be neked, hogyan válhatsz te is könnyedén Business Insta guruvá!
1. Üzleti profil létrehozása
- Üzleti profil: Elsősorban a személyes profil helyett a fiók létrehozásakor válaszd az üzletit annak érdekében, hogy különböző fontos adatokat folyamatosan mérhess az oldaladon, mint például a látogatottság, a követőtáborod (stb..).
- Név: Az Instagram marketing tehát az üzleti profil létrejöttével, valamint a céget reprezentáló, a felhasználók számára könnyen felismerhető névvel kezdődik. Mi sem egyszerűbb a cégnév megadásánál - gondolhatod. Ám ha az már valami okból foglalt, vagy hasonlít másra, érdemes alulvonással, ponttal, toldalékkal kiegészíteni, egyedivé tenni, a felismerhetőség érdekében.
- Profilkép: Az Instagram- ID következő elengedhetetlen eleme a profilképed. Business Insta oldal lévén a szelfik itt sem élveznek előnyt, inkább a logódat, vagy a cégedre emlékeztető képet, motívumot érdemes használni annak érdekében, hogy jól felismerhető legyél!
- BIO: Az insta- ID után beszéljünk picit az Insta profilod BIO-járól, ahol megadhatod, mivel foglalkozik a céged, egy rövid szlogent, bemutatkozást, elérést, vagy épp általad sűrűn használt hashtaget, emojikat sőt linkeket is bedobhatsz. Ám a „kevesebb néha több” mondás itt is érvényes! Ne pakold tele mindennel, hanem válaszd ki a cégedre legjellemzőbbeket, amire a felhasználók jobban felfigyelnek. A BIO-ban általad elhelyezett link átirányít a weboldaladra, vagy bármilyen általad megadott webhelyre. Amire még érdemes odafigyelni, hogy mérd Google Analytics-ben az átkattintások számát, hogy tudd, hány érdeklődő érkezik Insta oldaladról.
- Érdemes összekötni az Instád a Facebook oldaladdal is, hiszen az új toolok segítségével így egyrészt integráltan tudod kezelni őket, valamint webshop esetén ha van termékkatalógusod, akkor azokat is taggelheted insta posztokban.
- Call-to-action (CTA): A CTA olyan kép, szövegsor, hashtag vagy az Insta sztorikban elhelyezett swipe-up-link, amelynek célja a közönség cselekvésre ösztönzése, például: vásárolj most, tudj meg többet, taggeld egy barátodat kommentben, vagy oszd meg barátaiddal te is.
2. Instagram stratégia kidolgozása
- Brand awareness rate - márkaismertségi mutatók (pl: Felmérésekkel, az oldal direkt forgalmának mérésével, saját márka keresési adatok mérésével, az említések volumene, engagement növekedése)
- Follower growth rate - követők növekedési mutatói
- Post reach - a posztok elérési mutatói
- Amplification rate- a posztonkénti megosztások aránya teljes követő bázis számára vetítve
- Conversion rate - az oldal látogatói közül hányan végeznek konverziós folyamatot (pl vásárlást, üzenetküldést)
- Bounce rate - milyen arányban vannak az weboldal látogatói között az úgynevezett “lepattanó látogatók” , akik egyből kilépnek látogatás után
- Engagement rate - a bejegyzéseid hány százaléka eredményezett valamiféle reakciót a követőkben ( like, comment, share)
Forrás: https://blog.hubspot.com/marketing/instagram-engagement-rate
A követők érdeklődésének fenntartása
- Relevancia
- Engagement rate számok
3. Content marketing stratégia kidolgozása
➜ A lényeg a tartalom!
- Ha a cég termékek értékesítésével foglalkozik magától értetődő, hogy az Instagram oldalán azok jelennek meg. Egy cipő üzlet oldalán az általa értékesített lábbelik posztjai láthatók. Szolgáltatás esetében pedig a posztolt képek a nyújtott szolgáltatást hivatottak bemutatni. Például egy étterem esetében illik ínycsiklandozó fogások gyönyörű fotóival elkáprásztatni a követőket.
- Ahhoz, hogy ne váljon egysíkúvá a feed, kreatív megoldásokkal, és az Insta adta lehetőségekkel fel lehet dobni azt. Érdemes a vásárlói élményt is megmutatni a csatornán. Sőt a követők imádni fogják ha mutatunk néhány ”behind the scenes” jelentet is például Insta sztoriban, majd highlightban (a BIO alatti, tematikusan tagolt Instagram sztori gyűjteményben). Megmutathatjuk mondjuk hogy készül az étteremben felszolgált specialitás, vagy hogyan gyártják a cipőket.
➜ Posztolj minőségi és esztétikus képeket!
- Használj természetes fényt fotózáskor!
- Használj azonos, vagy hasonló filtekeret a posztolt képeken, videókon!
- Törekedj a képek, ezáltal az egész feeded harmóniájára!
- A változatosság kedvéért próbálj minél több különféle szögből fotózni!
- Az Instagram 90 karaktert engedélyez a képhez írni, de érdemes ennél rövidebb terjedelemben kifejteni a mondandónkat. A cél az, hogy frappáns, jópofa szöveggel támogassuk meg, emeljük fel a fókuszban lévő esztétikus képeket. Váltsunk ki érzelmi reakciót a követőkben annak érdekében, hogy megjegyezzék azt, ezáltal kapcsolódhassanak a márkánkhoz, és elköteleződjenek mellete. Például ezt a cikket a következő szöveggel és emojival posztolnám: Kávé bekészíteni☕, jegyzetfüzetet elő! 🗒️🖊️ Ideje, hogy lecsekkold te is legújabb bejegyzésünket, amely segítségével a Business Insta fiókod tökéletesítheted! 💼 Készen állsz? Link a BIO-ban. →
- Az Insta az emojik Mekkája, így természetesen erről is szót kell ejteni. Az írásba rejtett, vagy azt akár teljes mértékben helyettesítő emoji áradattal röviden mindenki számára jól kódolható, vicces és trendi szöveget hozhatunk létre! Ha a használt emojikkal megnevettetjük, vagy elgondolkodtatjuk a felhasználókat könnyebben emlékeznek majd ránk és szívesebben követnek be minket.
- Az Insta sztorik csupán 24 órán keresztül tekinthetők meg, ahol megoszthatunk képet, videót, vagy boomerangot (ismétlődő videót) is. Érdemes olyan Insta sztori adta aktivitást generáló lehetőségekkel élni, mint például a szavazás, vagy kvízkérdések. Sőt közkedvelt, humoros gif-eket, emojikat is használhatunk szintén az érzelemkeltés érdekében.
- Mivel az Insta szorik egy napig elérhetők tegyük ki a legjobb, legérdekesebb, legnagyobb aktivitást generált sztorikat highlightba, azért, hogy az új követők is láthassák, a régiek pedig visszanézhessék azokat. A highlightok a BIO alatti részen helyezkednek el a feedben, így ügyeljünk rá, hogy azok is harmonizáljanak az egész profillal. Célravezető, ha tematikusan csoportokra bontjuk a sztori áradatokat és azokat különféle a témára jellemző ikonnal, emojival vagy kis képpel látjuk el a borítóján a jó felismerhetőség érdekében.
- IG-TV: Használd ki az újfajta, de már sokak által ismert, Youtube-hoz hasonló, hosszabb lélegzetvételű videók megosztására is alkalmas lehetőséget, az IG-TVt. Ossz meg pár kulisszatitkot, mesélj valami izgalmas háttér sztoriról, mutass valami érdekeset, ami figyelemfelkeltő közkedvelt téma és mindenkit érdekelni fog! Egy szó, mint száz az IG-TVs kreálmányok is új színt visznek a feededbe, ezért élj te is ezzel a lehetőséggel!
4. A követőtábor és azok elkötelezettségének növelése
- Az Instán hashtagek alapján lehet tartalmat keresni, ezért fontos, hogy a posztokat tematikus hashtagekkel lássuk el, azok könnyebb megtalálása érdekében. Az Instagram 30 #-et enged meg egy- egy poszt alatt ám érdemes a tudatosság jegyében kicsit kevesebbet, de annál ütősebbet használni! Az ajánlott hashtagek darabszáma hétről-hétre, kutatásról-kutatásra változhat, de posztonként 4-5 használata mindenképpen jó hatással lehet tartalmunkra.
- Tudatos és megfelelő hashtag használattal rengeteg emberhez juthat el a posztunk Instagramon, így akár 120%-os elérési arányt produkálhatunk. Ez pedig azt jelenti, hogy a követőtáboron felül, megfelelő hashtaggel +20%-nyi felhasználóhoz juthat el a megosztott tartalmunk.
- Megfelelő alatt pedig a céged profiljához és az általad megosztott tartalomhoz igazodó hashtaget értjük! Például egy étterem az általános érvényű #food #foodporn #foodlover - hashtageket használhatja, ráadásként valami specifikusabb, csupán az éttermére vonatkozóval is elláthatja a bejegyzést. Mondjuk az étterem nevével, vagy különleges specialitásával, az étel fantázia nevével, mely egyedi és csak rá jellemző. Ezzel akár saját hashtaget is alkothatsz, ami valóban csak a termékedre, szolgáltatásodra lesz jellemző! Használd az Instagram keresési funkcióját, ahol a #-re kattintva be tudod írni a bejegyzésedhez kapcsolódó kulcsszót. Böngéssz a felkínált javaslatok között és válaszd ki a számodra megfelelőt!
- Válassz olyan influencert az együttműködésre akinek a követőtábora beleillik a célközönségedbe, így a kooperáció során az ő követői megismerkedhetnek a márkáddal, felfigyelhetnek rád, elköteleződhetnek melletted.
- Az együttműködés egy közös nyereményjátékkal, egy fizetett hirdetés, poszt, vagy termékbemutató videó, IG-TVs videó keretein belül is történhet, amit a véleményvezér az Instagram oldalán oszt meg és megjelöli a hirdető posztban a te Insta oldaladat is. Így kerülhetsz be villámgyorsan és egyszerűen a követőtáborának tudatába.
- Az új követők megszerzésén felül a terméked vagy szolgáltatásod megvásárlásra is sarkallhatja a felhasználókat például egy akcióra jogosító kuponkóddal.
- Egy nagyobb kampány berobbantásához dolgozz együtt makro influencerekkel kihasználva a hatalmas követőtábort, hogy minél több felhasználóhoz eljuss, de hosszú távú együttműködésben inkább mikro influencerekkel tervezz, mert azok követői ugyan kisebb, de szilárdabb bázist képeznek.
- képi reklámok: Ezek első ránézésre közönséges posztoknak tűnhetnek, de a különbség az, hogy a megjelenő kép tetején szponzorált címke látható, ami annak reklám mivoltára utal. A kép alján lévő CTA (Call-to-action) gombra kattintva a következő lehetőségek tárulnak elénk: Tudj meg többet, bolt felkeresése, üzenet küldése.
- videó reklámok: A képi reklámokhoz hasonlóan ezek is hagyományos videónak tűnhetnek ám itt is fel van tüntetve, hogy ez szponzorált tartalom. A CTA-re kattintva itt is többet tudhatunk meg a hirdetett termékekről, szolgáltatásokról.
- carousel reklám: Ezek a hirdetések hasonlítanak a fotó reklámhoz, de több képet tartalmaznak, amik között lapozva tudsz váltani. Így lehetőséget ad arra, hogy különböző szolgáltatásokat, termékeket mutasson be egy hirdetésen belül. (Például ha társasjáték rajongóknak hirdetsz, akkor egy hirdetésben be tudom mutatni nekik az újdonságokat, vagy a top5 legnépszerűbb terméket.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése